Alerty prawne

4 października 2023

Koniec crowdfundingu dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością

W dniu 10 listopada 2023 roku wchodzą w życie zmiany przepisów kodeksu spółek handlowych dotyczące m.in. zakazu oferowania nabycia lub objęcia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nieoznaczonemu adresatowi. Wprowadzony został również zakaz promowania nabycia, lub objęcia udziałów przez kierowanie reklamy lub innej formy promocji do nieoznaczonego adresata.

Zmiany zostały wprowadzone na podstawie przepisów ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom z dnia 7 lipca 2022 r. (Dz.U. z 2022 r. poz. 1488), która to ustawa ma m.in. służyć stosowaniu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/1503 z dnia 7 października 2020 r. w sprawie europejskich dostawców usług finansowania społecznościowego dla przedsięwzięć gospodarczych oraz zmieniającego rozporządzenie (UE) 2017/1129 i dyrektywę (UE) 2019/1937.

Wchodzące w życie zmiany przepisów w praktyce pociągają za sobą wykluczenie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością z możliwości finansowania społecznościowego w drodze emisji udziałów.

Począwszy zatem, od dnia 10 listopada 2023 roku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie będą mogły korzystać z usług finansowania społecznościowego połączonego z przyznawaniem udziałów, co oznaczać będzie brak możliwości uczestniczenia takich spółek m.in. w funkcjonujących dotychczas na rynku akcjach crowdfundingowego finansowania spółek.

Naruszenie wprowadzonych zakazów będzie karalne: sprawca podlegać będzie grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 6 miesięcy.

Udostępnij:

Mogą Cię zainteresować:

Alerty prawne

Przełomowy wyrok Sądu Najwyższego dla wspólników dwuosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością

15 marca 2024
Przełomowy wyrok Sądu Najwyższego dla wspólników dwuosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością

Alerty prawne

Aktualizacja / e-doręczenia, obowiązkowy system wymiany korespondencji

18 grudnia 2023
Aktualizacja / e-doręczenia, obowiązkowy system wymiany korespondencji
powrót do bazy wiedzy

Skontaktuj się z nami

Napisz lub zadzwoń

Szmyrka Nawrat & Wspólnicy spółka jawna

ul. Widok 10, 50-052 Wrocław | zobacz na mapie